Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
 

21000 protestów wysłanych w sprawie Hartmana

21000 protestów wysłanych w sprawie Hartmana

Już ponad 21 000 osób zaprotestowało przeciwko obecności Jana Hartmana w gronie profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Protest jest inicjatywą przedstawicieli Krucjaty Młodych, którzy w ten sposób zareagowali na skandaliczną wypowiedź Hartmana zachęcającego do podjęcia dyskusji nad akceptacją kazirodztwa.

Akcją zainteresowała się większość polskich mediów. "Rzeczpospolita" w artykule "Studenci nie chcą Hartmana na UJ" zwraca uwagę na to, że opinie studentów częściowo podzielają władze najstarszej polskiej uczelni, odcinając się od opinii wyrażanych przez kontrowersyjnego wykładowcę.


Portal PCh24.pl przypomniał, że Jan Hartman szokuje społeczeństwo nie od dziś. Kiedy w ubiegłym roku przez media po raz kolejny przewijała się dyskusja na temat sztucznego zapłodnienia, zwanego w potocznym dyskursie metodą in vitro, o problemie nie mógł nie wypowiedzieć się naczelny etyk III RP, Jan Hartman. Do studia telewizyjnego na ekskluzywną rozmowę zaprosił profesora – znanego już wówczas z antykatolickich wypowiedzi – Grzegorz Miecugow z TVN24.

Co widzowie mieli wówczas okazję usłyszeć od Hartmana? Otóż, jego zdaniem, powinniśmy, jako społeczeństwo, zacząć żegnać się z samowolą i „przygotować na takie społeczeństwo, w którym wolność prokreacji będzie ograniczona w stosunku do tej zupełnej swobody, którą mamy dzisiaj”. W zarysowanej wówczas wizji filozofa chińska polityka jednego dziecka „to dopiero zapowiedź czegoś, co będzie prawdopodobnie globalnym standardem”.

Wpatrzony w Hartmana Miecugow słuchał jego mądrości bez zbędnych komentarzy. A profesor brnął dalej: Jeśli człowiek może coś poddać regulacji i swojej władzy racjonalnej, to prędzej czy później tak się stanie. Będzie uważane za coś niemoralnego i niewłaściwego zdawać się na przypadek. W prokreacji prawdopodobnie ustali się etyczny standard, że prokreacja powinna być odpowiedzialna, a więc przebiegać pod kontrolą etyczną.

 

JF

Data publikacji: 2014-10-21 09:00
Data aktualizacji: 2014-10-24 23:34:00
 
OBECNIE DZIAŁAMY
 

 
 
Jest nas już
wysłaliśmy
protestów