Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
 

Działacze polonijni zapowiedzieli: wkrótce powstanie Komitet Obrony Pomników Jana Pawła II

Działacze polonijni zapowiedzieli: wkrótce powstanie Komitet Obrony Pomników Jana Pawła II
Skandaliczną decyzję w sprawie krzyża na pomniku św. Jana Pawła II podjęła francuska Rada Stanu, a lokalne władze zapowiedziały jej wdrożenie.

Jak informuje portal PCh24.pl, decyzja władz francuskich odnośnie pomnika z bretońskiego Ploërmel może znacząco odmienić obraz antyklerykalnej dotąd Francji. Zapowiedź usunięcia krzyża z postumentu św. Jana Pawła II doprowadziła do pewnego przebudzenia wśród Francuzów. Działania zapowiada także żyjąca w laickiej republice Polonia.

 

Werdykt wywołał dość ograniczone reakcje polityków. Media przekonywały, że decyzję krytykuje jedynie „prawica i skrajna prawica”. Na liście polityków, którzy na decyzji Rady Stanu nie pozostawili suchej nitki, są m.in. była minister Christine Boutin i Jean-Frederic Poisson z chrześcijańskiej demokracji, Louis Alliot, wiceprzewodniczący Frontu Narodowego a zarazem deputowany z Pirenejów Orientalnych, Valerie Boyer, deputowana Partii Republikanie, czy też były kandydat na fotel prezydenta, Nicolas Dupont-Aignan.

 

W internecie ukazała się również opinia radnej z podparyskiego Levallois – Isabelle Balkany, żony znanego polityka Patricka, współzałożyciela RPR, później polityka UMP i Republikanów. Pani Balkany napisała, że nie jest chrześcijanką, ale zaszokowała ją „decyzja wydana w imieniu pseudolaickości”. Swój wpis zilustrowała zdjęciem kościoła z Levallois, którego kopuła jest zwieńczona krzyżem. Za ocaleniem integralności pomnika jest też mer Ploermel, Patrick Le Diffon (Republikanie).

 

O ile reakcje polityków są dość ograniczone, to sprawa pomnika wywołała znacznie żywszy odzew ze strony zwykłych ludzi, zwłaszcza społeczności internetowych. Pojawiło się kilka petycji obywatelskich do Rady Stanu, z których największa – „Nie dla zdjęcia krzyża w Ploermel” uzyskała już ponad 27 tysięcy podpisów. Żywa dyskusja toczyła się także na forum „Pokaż swój krzyż” (#MontreTaCroix). Szeroko komentowane były też artykuły dotyczące tej sprawy w różnych mediach. Znaczna większość internautów nie zgadza się z decyzją Rady Stanu. 

 

Swoje działania zapowiedziała także francuska Polonia. Jak ujawnił wiceprzewodniczący paryskiego klubu „Gazety Polskiej” Andrzej Woda, wkrótce powołany zostanie do życia Komitet Obrony Pomników Jana Pawła II.


Więcej informacji i komentarzy na portalu PCh24.pl.

 

Data publikacji: 2017-10-31 17:00
Data aktualizacji: 2017-10-31 18:02:00
 
OBECNIE DZIAŁAMY
 

 
 
Jest nas już
wysłaliśmy
protestów