Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
 

Stop bluźnierczej "Klątwie"! Stop finansowaniu jej z naszych pieniędzy!

wysłanych protestów:
 
 

Szanowna Pani Beata Szydło

Prezes Rady Ministrów RP

 

Szanowny Pan Zbigniew Ziobro

Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny

 

Szanowna Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy


Szanowny Pan Paweł Łysak

Dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

 

 

Szanowni Państwo!

 

Pragnę wyrazić ogromne oburzenie wystawieniem w warszawskim Teatrze Powszechnym skrajnie obraźliwego spektaklu zatytułowanego „Klątwa”. Moje zdumienie wywołały potwierdzone już doniesienia i nagrania pokazujące zawartość wystawianego z pieniędzy podatników pseudo-dzieła.

 

Odpowiadacie Państwo za powszechne zgorszenie, jakie wywołała „Klątwa”. Scena teatru będącego dziedzictwem naszego narodu – rok po obchodach 1050-lecia chrztu Polski – stała się miejscem, w którym w najpodlejszy sposób obraża się św. Jana Pawła II, wartości chrześcijańskie i zmarłego tragicznie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Czy taki stan rzeczy można tolerować choćby przez jeden dzień?!

 

Czy dla taniej sensacji i zamanifestowania wolności słowa – najwyraźniej rozumianej jako wolność do znieważania i obrażania dowolnych wartości, osób, czy grup społecznych – ja i inni podatnicy mamy utrzymywać takie widowiska i taki teatr?!

 

Oczywiście, to pytania retoryczne. Muszę jednak zwrócić Państwu uwagę, iż można było uniknąć ich postawienia.

 

Postać reżysera „Klątwy” od wielu lat i w wielu miastach Europy wzbudza protesty opinii publicznej. Działo się tak m.in. w Sarajewie, Belgradzie, czy też w październiku 2015 roku w Krakowie. Dodam także, iż w sprawie wystawianego obecnie pseudo-dzieła już zostały skierowane do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.


Szanowni Państwo, nie można pozwalać na obrażanie bliskich Polakom wartości i osób pod pretekstem poszerzania granic wolności sztuki. Domagam się natychmiastowego odwołania kolejnych przedstawień oraz wstrzymania finansowania Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera do czasu wyjaśnienia okoliczności sprowadzenia pseudo-sztuki „Klątwa” do Polski oraz wyciągnięcia konsekwencji wobec osób za to odpowiedzialnych.

 

Nie życzę sobie, aby nawet jedna złotówka z moich podatków była przeznaczana teraz i w przyszłości na tego typu ohydne prowokacje.

 

Z poważaniem,Odśwież obrazek
 
Informujemy, że Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez Fundację Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi i Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie przy ul. Augustiańskiej 28, 31-064 Kraków (administratorzy danych) w celu informowania o przebiegu kampanii oraz realizacji działań statutowych, w tym do informowania o organizowanych akcjach społecznych. Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje Państwu prawo dostępu i poprawiania swoich danych. W zakresie przetwarzania danych przez Fundację w celu informowania o przebiegu kampanii oraz realizacji działań statutowych mogą Państwo wnieść pisemne, umotywowane żądanie zaprzestania przetwarzania danych ze względu na Państwa szczególną sytuację. Udzielona zgoda może być w każdym momencie wycofana. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 

Dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera - Paweł Łysak
sekretariat@powszechny.com
 
Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro
kontakt@ms.gov.pl
 
Prezes Rady Ministrów RP - Beata Szydło
kontakt@kprm.gov.pl
 
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz
kontakt@um.warszawa.pl
 

Tym razem przekroczono wszelkie granice! Firmowana przez Teatr Powszechny w Warszawie pseudo-sztuka „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia to 80-minutowy pokaz bluźnierstwa, znieważania i opluwania wszystkiego, co ma związek z polskością i chrześcijaństwem.

 

Nagranie z przedstawienia za pośrednictwem jednego z widzów przedostało się do publicznej telewizji. Dzięki niemu wiadomo już, że na scenie dochodzi do bluźnierczych profanacji, aktorzy w swym obrzydliwym wyuzdaniu nie oszczędzają ani Chrystusowego Krzyża – używając go do imitacji stosunku seksualnego, ani świętego Jana Pawła II – przedstawiając jego figurę w wielu obraźliwych, seksualnych kontekstach i nazywając „obrońcą pedofilii”. Wulgarnie wyśmiewany jest też ś.p. Prezydent Lech Kaczyński.

 

Cały pseudo-spektakl jest przepełniony nienawiścią i bluźnierstwem do tego stopnia, iż ciężko go w pełni opisać bez obrzydzenia. Zamiast tego, proponujemy szybkie działanie w obronie naszych wspólnych wartości.

 

Zamieszczoną obok petycję kierujemy do dyrektora Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera - Pawła Łysaka oraz do instytucji przekazującej na utrzymanie warszawskiej sceny ogromne sumy pieniędzy pochodzących z naszych podatków – warszawskiego magistratu. W związku ze złożonym już doniesieniem o popełnieniu przestępstwa petycja kierowana jest także do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro oraz Premier Beaty Szydło.

 

Domagamy się natychmiastowego zdjęcia z repertuaru pseudo-sztuki „Klątwa” oraz wstrzymania finansowania teatru przez rząd do czasu wyjaśnienia sprawy pojawienia się tego bluźnierczego spektaklu na deskach państwowego Teatru i ukarania osób za to odpowiedzialnych.

 

Dołącz do nas i podpisz się pod petycją, dzięki czemu trafi ona drogą emailową do osób, które mogą zatrzymać seanse bluźnierstwa. Jesteśmy to winni nie tylko naszemu wielkiemu rodakowi, świętemu Janowi Pawłowi II, ale także naszym dzieciom i wnukom – to od nas zależy, czy będą żyły w Polsce opartej o etykę i moralność chrześcijańską, czy też w kraju skrajnie zdemoralizowanym, wyzutym z wszelkich wartości i autorytetów.


Dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera - Paweł Łysak
ul. Jana Zamoyskiego 20
03-801 Warszawa
 
(22) 818 15 75
 
Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro
Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa
 
(22) 250 01 26
 
 
Prezes Rady Ministrów RP - Beata Szydło
Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa
 
(22) 694 75 70
 
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz
pl. Bankowy 3/5, pok. 101
00-950 Warszawa
 
(22) 19115
 
 
 
 
 
 
 
 
Jest nas już
wysłaliśmy
protestów