Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
 

Udało się! Pomnik Jana Pawła II nie zostanie usunięty

Udało się! Pomnik Jana Pawła II nie zostanie usunięty

Merostwo francuskiego miasta Ploermel i diecezja Vannes podpisały wstępne porozumienie o przeniesieniu pomnika św. Jana Pawła II na prywatny teren szkoły katolickiej Sacre-Couer, która znajduje się niedaleko dotychczasowego miejsca ekspozycji.

 

Przeniesienie pomnika jest rodzajem kompromisu, co ma wypełnić wyrok sądu. Przypomnijmy, że w październiku ub. roku zapadła ostateczna decyzja francuskiego wymiaru sprawiedliwości, która nakazała usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej. Postument razem ze zwieńczonym krzyżem sklepieniem miał bowiem łamać zasady rozdziału państwa i religii. Donos tego typu złożyło ateistyczne stowarzyszenie wolnomyślicieli. Wywołało to protesty i oburzenie mieszkańców. W Ploermel odbyła się też demonstracja z udziałem m.in. Polaków z Francji. Władze miasta szukały kompromisowego rozwiązania.

 

Po 12 latach posąg zostanie usunięty z placu publicznego i przeniesiony na teren prywatny należący do katolickiego koledżu, ale będzie on nadal widoczny w przestrzeni publicznej miasteczka.  Zawarte wstępnie porozumienie przewiduje, że diecezja Vannes odkupi pomnik za sumę 20 tys. euro. Rada miejska już to zaakceptowała.

 

Dzieło gruzińskiego rzeźbiarza Tseretellego zostanie przeniesione już w najbliższym czasie kilkadziesiąt metrów od miejsca, gdzie znajduje się w tej chwili. Potwierdził to mer Ploermel Patrick Le Diffon, który dodał, że nie zbierze to dużo czasu. Sąd administracyjny wydał nakaz usunięcia pomnika w ciągu 6 miesięcy (do 26 kwietnia), więc termin zostanie dotrzymany. 

 

Francuskie media przypominają z tej okazji, że decyzja wywołała „duże poruszenie” w Polsce, gdzie „źle się rozumie francuską ustawę o laickości”. Przypomniano też propozycję premier Beaty Szydło o chęci przejęcia pomnika przez nasz kraj. Katolicy we Francji ostatecznie będą mieli nadal pomnik, ale szkoda, że uczczenie świętego Kościoła katolickiego we Francji wymaga w XXI uciekania się do fortelu.

 

Data publikacji: 2018-03-02 11:00
Data aktualizacji: 2018-03-02 11:11:00
 
OBECNIE DZIAŁAMY
 

 
 
Jest nas już
wysłaliśmy
protestów